Film Yorum | The 33 (Maden)


Ne zamandır aklımda olan bu filmi izlemek için nihayet bu hafta vakit buldum. 2010 yılında Şile'de göçük altında kalan 33 madencinin kurtarılmasını anlatan "Maden" (The 33) filmini izledim. Bizim gibi toplumlarda çok daha farklı hislerle izlenecek bir film bu. Herkesin nasıl seferber olduğunu, kamuoyu oluşturup madencilerin kurtarılmaları için mücadele ettiklerini izlerken gözyaşlarınızı zor tutacaksınız.

İlk dakikasından son dakikasına kadar insanı koltuğuna çivileyen bir film olmuş. Başrollerde oynayan Antonio Banderas rolünde gayet başarılı.Onun dışında Juliette Binoche, Gabriel Byrne, James Brolin gibi ağır toplar var. Byrne rolüyle aralarından hemen sıyrılıyor belirtmeden geçmeyeyim.
Konusu gereği oldukça duygusal işlenebilecek bir yapıda olan filmde o ağır havayı hissetmiyorsunuz. Tam tersine bir mücadele ve yaşama tutunma hikayesi anlatılmış. Tam 66 gün boyunca toprağın altında madencilerin nasıl bir mücadele verdiklerini görmek gerçekten izleyende inanması zor bir his bırakıyor. 

Filmin sonunda yönetmen Patrica Riggen hoş da bir sürpriz yapıyor izleyenlerine, keyifle kapatıyor perdeyi.İzlemesi kolay olmasa da, filmin sonunda herkesin kendi payına bir şeyler alacağı bir film olmuş "Maden" (The 33) En azından yaşanmış böyle bir hikayeyi izlemek için bile tercih edilebilir.

**"Maden"in Oscarlı pek çok filme müzikleriyle imzasını atmış James Horner'ın müziklerini yaptığı son filmlerden biri olduğunu ve filmin ona ithaf edildiği bilgisini de ekleyeyim.

Hiç yorum yok

Blogger tarafından desteklenmektedir.