Doğru Far Renginizi Biliyor Musunuz?Göz makyajının en önemli unsuru doğru renk seçimidir. Doğru far rengini bulabilmek için göz renginizi ön plana çıkartacak uygun renkleri seçmelisiniz. 

Peki doğru göz makyajı için hangi tonları tercih etmelisiniz biliyor musunuz?


Mavi Göz
Soğuk bir ton olan maviyi ortaya çıkarmak için renk skalasının sıcak renk tonlarını tercih etmelisiniz diyor makyaj uzmanları. Mesela kahverengiler ya da terra cota mavi göze en çok yakışan far renkleridir. Bunun dışında altın ya da bronz gibi metalik tonlar da mavi gözlerin daha belirgin olmasını sağlar. Gece içinse koyu gri ve siyahı tercih edebilirsiniz.

Uzmanların mavi gözlülere bir de tavsiyesi var: Eyeliner olarak siyah yerine kahverengi ya da bronzu tercih edin.
Kahverengi Gözler
Kahverengi gözler far seçiminde şanslıdır. Pek çok rengi kullanabilirler göz makyajında. Ama bu göz rengine en çok yakışacak renk tonları maviler ve kahverengilerdir. Özellikle mavi, kahverengi gözlerin daha fazla ortaya çıkmasını sağlar. Eğer maviyi farda sevmiyorsanız eyeliner veya göz kalemi olarak kullanabilirsiniz. Bunu dışında altın tonları da bu gözler için tercih edilebilecek renklerdir.Yeşil Gözler
Yeşil gözleri en çok ortaya çıkaran tonlar pembe ya da mordur. Eğer gün içinde daha iddiasız tonlar tercih ediyorsanız nötr tonları ya da taupe (gri-kahverengi) rengini rahatlıkla kullanabilirsiniz. Yeşil gözlülerin siyah kalem ya da eyeliner yerine gümüş rengi, mor ya da mercan rengini tercih etmeleri daha uygun olacaktır.Ela Gözler
Ve geldik ela gözlere... 
Sonbahar renklerinin hepsi ela gözlere çok yakışır. Kahverengiler, altın tonları ya da yeşiller bu renk gözlerin daha çok ortaya çıkmasını sağlar. Eğer gözlerinizin yeşilinin daha belirgin olmasını istiyorsanız bronz ya da yumurta kabuğu rengini; eğer kahverengi tonlarını belirginleştirmek istiyorsanız altın tonları ya da kahverengi tonlarını tercih etmelisiniz.

4 yorum:

 1. Ela gözlüyüm ama bunları bilmiyordum. Hemen deneyeceğim :) Bilgilendirdiğin teşekkür ederim canım <3

  YanıtlaSil
 2. beautybeybinin blog kesif etkinliginden geliyorum sizi takibe aldım 😊 nesinblogu.blogspot.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Hoşgeldiniz 😘
   Ben de iade-i ziyarete geliyorum hemen

   Sevgiler

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.