Altın | Gold - Sibelynka

Altın | Gold


1988 yılında Bre-X Mirels adlı bir firmanın hikayesinden esinlenilerek çekilen "Gold"tüm hayatını altın bulmaya adamış bir adamın, Kenny Wells'in hikayesini anlatıyor. 

Wells'in büyükbabası yıllar yıllar önce geldiği topraklarda altın arama işini başlatmış ve kurduğu maden şirketi ile torunlarına büyük ve yüklü bir miras bırakmış. Ancak torun Wells babasının ölümünden sonra şirketin tepetaklak olmasını engelleyemiyor ve tam tabirle dibe vuruyor.


"Nasılsa kaybeden bişeyim yok" diye düşünen Wells elindeki son kozu oynamaya karar veriyor. Bir zamanların müthiş jeoloğu, madencilerin göz bebeği Michael Acosta ile bağlantıya geçmeye karar veriyor.

Acosta yıllardan beri aradığı o dev altın madeni hayalinden vazgeçmiş hayatına devam etmeye çalışırken karşısına Wells çıkıyor. "O altını bulacağımıza hala inanıyorum" diyor ve bu 2 adam ellerindeki son kozu oynaya karar veriyorlar. Acosta'nın Endonezya'nın ormanlık bölgesinde altın bulunduğu topraklara sondaja başlıyorlar.


Wells küçük bir ekip kurarak tam anlamıyla "bir hikaye" pazarlamaya başlıyor.Yatırımcılar huluyor ekibiyle ve onları altın bulacaklarına ikna edip, bu işe para yatırmalarını sağlamaya çalışıyor. O parasal meseleleri hallederken Acosta bitmek tükenmek bilmeyen araştırmalarına devam ediyor.

Yapılan sondajdan her gün alınan onlarca numune laboratuvarlara gönderiliyor ve içinde altına rastlanıp rastlanmadığına bakılıyor. Günler günler sürüyor bu... Her seferinde olumsuz dönen raporlar, 2 adam artık vazgeçmek üzereyken geliyor. Bingo!!! Toprağın içinde yüksek miktarda altın bulunuyor!


Azmettiler ve hayallerine kavuştular diye düşünmeyin çünkü asıl hikayemiz işte burada başlıyor. İşin içine devlet adamları, güçlü lobiler, borsa, yatırımcılar, eşler vs. vs. karışınca 2 adam kendilerini çıkmazın içinde buluyorlar.

Bir de işin içine milyon dolarlar girince Wells ve Acosta arasında da anlaşmazlıklar ve beklenmedik oyunlar kaçınılmaz oluyor.


McConaughey'nin filmografisindeki en itici karakterini - başarıyla - canlandırdığı "Gold" aslında bir mücadeleve inanç hikayesi... Pek çok yan öyküyle desteklenen filmde ben ara ara "The Wolf of Wall Street" tadı da aldım.

Yönetmenliğini George Clooney'li Syriana filminden hatırlayadığımız Stephen Gaghan'ın yaptığı filmde McConaughey'e Edgar Ramirez, Bryce Dallas Howard ve Joshua Harto eşlik ediyor.

Hafta sonu kafa dağıtıcı bir 2 saat geçirmek isterseniz "Gold"u izleme listenize ekleyebilirsiniz. Bu arada filmin müziklerinin (New Order, Iggy Pop, Joy Division) de oldukça güzel olduğunu belirtmeliyim.

Herkese iyi seyirler

Hiç yorum yok:

Yorum Gönder