Sokak Kedisi Bob | A Street Cat Named Bob - Sibelynka

Sokak Kedisi Bob | A Street Cat Named Bob


Geçtiğimiz senelerde en çok okunan kitaplar listesinde tepeye oturan ve hemen hepimizin ayıla bayıla okuduğu bir kitaptı "Sokak Kedisi Bob". Onun ve 2 ayaklı dostu James Bowen'ın duygusal ve umut dolu hikayesi bir anda tüm dünyayı etkisi altına almıştı.

Ve tabii film yapımcıları da bu fırsatı kaçırmadılar; minnoş Bob'u ekranlarda görme fırsatını sundular bizlere.Londra sokaklarında sokak müzisyenliği yaparak para kazanan, uyuşturucu sorunu olan James hikayemizin 2 ayaklı kahramanı. Annesi ve babası küçükken ayrılınca bu duygusal travma ile pek iyi baş edememiş. Ve hayata tutunmak için kendine yardımcı olarak uyuşturucuyu seçmiş.

Bir evi bile yok James'in. Devlet yardımı ile yaşamaya çalışıyor ve sokaklardan kazandığı 3-5 kuruş ile ancak karnını doyurabiliyor.Kendisine uyuşturucuyu bırakması karşılığında verilmiş olan dairesinde yaşamaya başladığı gün aslında James'in hayatının da değişeceği gün. Bunu yapacak olan da penceresinden içeri süzülen ve James'in tek yemeği olan mısır gevreğini tırtıklayan sarman bir sokak kedisi...

Belki kendisine çok benzettiğinden olsa gerek bu kediye kıyamaz ve sütünü de onunla paylaşır James. Bu sırada kediciğin yaralı olduğunu görür ve komşusu aktivist vegan Betty'den yardım ister.

Ona yardım eden Betty aynı zamanda bu kediciğin de isim annesi olur. Bu tatlı sarmanın adı "Bob" dur.Ertesi gün yine sokaklara düşen James, Bob'un kendisini takip ettiğini fark eder. Onu yanından uzaklaştırmaya çalışsa da Bob inatçıdır ve James'le birlikte şehir merkezine gelmeye kararlıdır. Şehri gezebilmek için en iyi yerin ne olduğuna da karar vermiştir Bob: James'in omuzları :)Birlikte sokaklarda şarkı söyleyen bu ilginç ikili zamanla yerel halkın dikkatini çeker. James Bob yanındayken daha fazla para kazandığını fark eder. Ama asıl önemlisi James için yaşamının artık bir anlamı vardır. Bakması gereken, sorumlu olduğu bir canlı vardır ve James için yeni hayatı Bob'la karşılaştığı gün başlamıştır bile!
Çak bir beşlik!

James Owen'ın yazdığı "Sokak Kedisi Bob" kitabından uyarlanan filmde Bob'u izlemek kitabı okuyanlar için ayrı bir keyif. Peki Bob'a eşlik eden oyuncular kim diye sorarsanız diğer rollerde Luke Treadaway, Ruta Gedmintas ve Joanne Froggatt yer alıyor.

Yönetmen Roger Spottiswoode'un hayvanları başrolde oynattığı 3. film olma özelliğini de taşıyor film. ( Turner & Hooch ve Midnight Sun'dan sonra)

Farklı türde iki canlı arasındaki o muhteşem sevgiyi, bağlılığı izlemek istiyorsanız hemen seyretmeye başlayın "Sokak Kedisi Bob"u. Hayvanlara yapılan eziyetlerin haber bültenlerini doldurduğu ve gerekli yasaların bir türlü çıkartılamadığı bu günlerde en çok ihtiyacımız olan dünyada hala iyi insanların olduğunu bilmektir belki de...

Herkese iyi seyirler!Hiç yorum yok:

Yorum Gönder