Türkçesi Bitti Sıra İngilizce İş Görüşmesine Geldi


Özgeçmişinizi hazırladınız, yazdınız da yazdınız... Şurayı bitirdim, şurada şu görevleri yaptım, şu projeleri tamamladım vs. vs. Başvurunuzu yaptınız ve beklemedesiniz.

Bir gün telefonunuz çaldı ve görüşmeye davet edildiniz. Tam gülümsemeye hazırlanırken, karşıdaki ses "Görüşmemiz İngilizce olacak. Sizin için bir problem olur mu?" diye sordu. "Neğğğğ" kelimesi beyninizde dolanırken en sevimli sesinizle "Yo tabii ki olmaz" dediniz ve telefonu kapattınız. Şimdi düşünüyorsunuz ne olacak da olacak!?!?!

Yakın zamanda İngilizce mülakat tecrübesi yaşamış biri olarak - kendimce- yapsanız iyi olur dediğim şeyleri paylaşmak istedim.


 • Öncelikle görüşme odasına girer girmez kendinizi tanıtın ve selamlayın. "Hello I'm Bla Bla. Nice to meet you" güzel bir başlangıç olabilir. Tabii bu arada gülümsemeyi unutmayın.

 • İlk soruyu bekleyin. Muhtemelen ilk duyacağınız cümle "Mr./Ms. Bla Bala, please tell us about yourself" (Lütfen kendinizden bahsedin) olacaktır. Çocukluğunuza kadar inmenize gerek yok.Kısaca öğrenim hayatınızdan bahsedip, iş tecrübelerinize geçin. Uzuuun uzun cümlelere gerek yok, kısa ve net olmanız daha iyi.

 • Son tecrübenizi ya da işyerinizi daha ayrıntılı anlatmanızı isteyebilirler. Pozitif kelimeler kullanmaya özen gösterin. Kötü ayrılmış olsanız bile ayrılma nedeniniz olarak "I'm looking for new opportunities and this position seems like a great fit" ya da "I always want to improve myself and my abilities" diyerek geçiştirebilirsiniz. En azından profesyonel bir cevap vermiş olursunuz.

 • Cümlelerinizde mutlaka "However" "Therefore" "For that reason" gibi bilumum bağlaçları kullanın. Bu konuşmanızı daha etkili kılacaktır.

 • Sorulan soruyu anlamadıysanız tekrar sorun. Çekinmeyin. Alakasız bir cevap vermenizdense açıklama istemeniz çok daha doğru olacaktır.

 • İş arkadaşlarınızla iyi anlaştığınızı ve takım çalışmasına yatkın olduğunuzu belirtmeniz, görüşmeyi yapan kişide sizinle ilgili olumlu bir izlenim bırakacaktır. "Team member", "solving a problem", "bring the group together", "achieving goals" kelimelerini harmanlayın.

Tam olarak görüşmede aklımdan geçenler (tabii ki gülümsüyordum)
 • Çoğu görüşmede eski tecrübelerinizden örnekler vermeniz istenir. En başarılı olduğunuz görev vs. gibi sorular gelecektir. Şöyle başlayabilirsiniz: "We were working on / preparing...." Sonra hemen kendi pozisyonunuzdan bahsedin "My role was to..." Ve son olarak da hedefinize nasıl ulaştığınızla bitirin "Our goal was... and we were able to do/manage ...." gibi gibi.

 • Arada "work under pressure", "team work", "proactive"  (👉Bu kelime çok önemli. Ne yapın edin bi cümleniz arasına sıkıştırın) gibi kelimeler de hoş durur. 

 • En son size"Sizin bir sorunuz var mı?"dediklerinde hazır olmak için bir soru hazırlayın mutlaka. Bu sizin daha ilgili ve profesyonel görünmeniz yardımcı olacaktır.

 • Görüşme sonunda yine aynı şekilde gülümseyerek ayrılın. "Thank you for your time" gibi hoş bir cümle de fena olmaz. Sonrası artık sizin tecrübelerinize, kendinizi ifade edişinize ve şansınıza kalıyor.

Benim kendi tecrübelerimden derlediklerim bunlar. 
Eminim sizlerin de bu konuda paylaşacağı şeyler vardır. 
Paylaşmak ister misiniz?

8 yorum:

 1. Güzel tüyolar :) Umarım işi almışsınızdır :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Teşekkür ederim. 3 aşamanın ilki bitti diyelim ;)

   Sil
 2. Hm baya güzel öneriler, bir meslek liseli olarak ben: im go to do cinema, it is a pancel bu kadar =D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ben de "Mr. and Mrs. Smith go to the seaside"la artırıyorum ;p

   Sil
 3. I really love your blog! I like your posts and photos! I follow you through the GFC, maybe you'll follow me too?

  I shall be very glad to friendship! Have a nice week!

  xoxo, Nastya

  MY BLOG NASTYA DEUTSCH

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Thank you for kind words. And I'll visit your blog soon

   Greetings

   Sil
 4. İşlediğiniz konu çok hoşuma gitti. İş hayatıma nokta koyduğum için bu tür konular ilgim dışındaydı. İngilizce yapılan iş görüşmeleri konusunda fikir sahibi olmak sevindirdi beni. :)

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.