Colony - Sibelynka

Colony


Bilim-kurgu dizisi sevenler ilginç ve sürükleyici yeni bir dizi tavsiyem var: Colony
Amerika'da 2016 yılında gösterilmeye başlanmış olan dizinin 2 sezonu tamamlandı, 3. sezon için de onay alınmış durumda. Bu da dizinin reytinglerinin gayet iyi olduğunu gösteriyor.

Ben tamamen tesadüf eseri izlemeye başladım bu diziyi. İlk iki bölüm ardından "tamamdır" dedimve şu an 2. sezona başladım. İlk bölümden anladığım kadarıyla da ikinci sezon çok daha heyecanlı olacağa benzer.


Uzak bir gelecekte Amerika Los Angeles'tayız. Hep korkuyla beklenen uzaylı istilası gerçekleşmiş ve  artık dünyayı onlar yönetir hale gelmişler. Seçtikleri şehirlerin çevrelerini devasa boyuttaki duvarlarla örmüşler. Şehirden dışarı çıkmak özel izin olmadığı müddetçe hiçbir şekilde mümkün değil.


Uzaylıları dizini ilk bölümlerinde görmüyoruz, sadece uzay gemilerini ve sokakları sürekli takip eden tuhaf drone'larını görüyoruz. Kolonilerinin yönetimlerini ise kendilerinin seçtiği kişiler yönetiyor. Tamamern onların kurallarına göre davranan bir orduları var ki bunlara da kızıl bereliler deniyor.


Bazı aileler imtiyazlı ve "yeşil bölge" denilen özel, konforlu bir bölgede yaşıyorlar. Bunların çoğu yönetimde olan ya da yönetimle bir şekilde yakın olan aileleri kapsıyor. Halkın diğer kısmı ise tam anlamıyla kaderine terk edilmiş. Açlık, sefalet çok yüksek, ilaçlara ulaşmak mümkün değil. İnsanlar tamamen doğal seleksiyona bırakılmış durumda. 

Düzene karşı çıkanlar ise nerede olduğu bilnmeyen ama geri dönüşü olmayan "fabrika"ya gönderiliyorlar.


Dizinin ana karakteri eski bir ajan olan Will Bowman. Eşi ve 3 çocuğu ile mutlu mesut yaşarken, uzaylıların dünyayı istilasıyla tüm düzenleri altüst oluyor. O kargaşada oğullarından birini bulamıyorlar.

Gel zaman git zaman Bowman'ın yeteneklerinden faydalanmak isteyen yönetimse ona bir teklif getiriyor: "Bizimle çalışır, giderek sayıları artan isyancıları yakalamamıza yardım edersen oğlunu bulur ve sana teslim ederiz."


Bu fikir başta sıcak gelmese de aile sevgisi her şeyden ağır basıyor ve Bowman uzaylılar için çalışmaya başlıyor. İsyancıların lideri Geronimo'yu ararken Bowman, özgürlük savaşçılarının kendisine düşündüğünden çok daha yakın olduğunu fark edecektir.Lost dizisinin yapımcılarından Carlton Cuse imzasını taşıyan dizinin başrollerinde  yine aynı diziden hatırlayacağınız Josh Holloway ve TWD'nin sevilmeyen kadını Sarah Wayne Callies, Peter Jacobson, Tory Kittles  yer alıyor. 

Hikayesi, giderek artan temposu ve efektleri ile "Colony"e özellikle bilim-kurgu sevenlerin şans tanımasını tavsiye ederim.Herkese iyi seyirler!

4 yorum:

 1. Dizi oyuncularında tanıdığım karakterler varmış :) Lost dizisinden Sawyer ve Prison Break dizisinden Sara. Bölümlerini bir ara indirip izlemek istiyorum. Bu arada sizin paylaştığınız dizi ve film önerilerini gerçekten beğeniyorum, izlenilesi film ve diziler oluyor.

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Çok teşekkür ederim.
   Biraz olsun fikir verebiliyorsam ne mutlu bana!
   İyi seyirler bu arada

   Sil
 2. Bu dizi gerçekten çok kaliteliydi 3. sezonun çıkmaması kötü oldu. İnşallah buna benzer diziler artar.

  YanıtlaSil