Film Yorum: Julie & Julia


Vizyonda ya da yakın zamanda vizyonda olan filmlerin yanında, daha eski filmlere de yer vermek istiyorum sık sık. Çünkü öyle güzel filmler var ki paylaşılacak!

Bunlardan biri 2 başarılı oyuncuyu bir araya getiren ve misss kokularla bezeli "Julie & Julia" Öyle ki yemek yapmaktan hiç hazzetmeyen beni bile mutfağa girip unları etrafa saçıp, merdaneyle harikalar yaratmaya ikna edecekti neredeyse :p


Filmimiz adını farklı zamanlarda yaşayan ama hayatları bir nedenle kesişmiş iki kadından alıyor.

Julie, New York'un kenar semtlerinden biri olan Queens'te yaşayan, bir çağrı merkezinde çalışan ve işinden bunalmış genç bir kadındır. Arkadaşlarının hepsi kendilerine göre mühim saydıkları işlerde çalışmakta, duygusal tatminlerini de sürekli çalan telefonlarından almaktadırlar.


Julie ise hayatını değiştirmeyi istemekte ama neyi yapmak istediğini bulamamaktadır bir türlü (aramıza hoş geldin Julie!)

Tüm bu kendini arayışlar çok keyifli bir yolculuğa dönüşmek üzeredir ama...Yemek yapmanın kendini en rahatlatan ve mutlu eden şey olduğunu keşfeden Julie bunu 365 gün sürecek bir plana dökmeye karar verir.


Bu plana göre Fransız mutfağını Amerika'ya tanıtan ünlü kadın şef Julia Childs'ın yemek kitabındaki tüm yemekleri 1 sene içinde yapacaktır. Bu maratonu yazmak için kendine bir de blog açar! (heheheheheh)

Bu arada paralel geçişlerle biz (henüz ünlü bir şef olmamış) Julia'yı tanımaya çoktaaan başlamışızdır bile!


Ve birbirlerini hiç tanıman, bambaşka hayatlara sahip bu iki kadının kendi amaçlarını bularak nasıl mutlu olmayı öğrendiklerini izleriz keyifle. Hep denildiği gibi "Sevdiğin işi yaparsan mutlaka fark yaratırsın!"

Başrollerde ulu Meryl Streep, şirinler şirini Amyd Adams ve Stanley Tucci'nin oynadığı filmin yönetmen koltuğunda ise 2012 yılının Haziran ayında hayata veda eden Nora Ephron oturmuş.

Bu arada filmde bahsedilen Julia Childs'ın "Mastering The Art of French Cooking" kitabı halen Amazon'da en çok satılan kitaplar listesinde yer almakta. Ve televizyon şovlarının çekildiği mutfaklar halen Washington'daki National Museum of American History'de ziyaretçilere sergilenmeye devam etmekte...Bu filmi sevmeniz için yemekten anlamanıza hiç gerek yok. 
Hayallerin gücüne inananlardansanız bu film tam da size göre!

7 yorum:

 1. Şu blogu bulsak da takip etsek :P Hemen izlemelii.. :)

  YanıtlaSil
 2. A aaaa, daha dün bu film aklıma gelmişti de ismini hatırlayamamıştım. Teşekkürler :)

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Ne güzel tesadüf olmuş :o
   Sevgiler

   Sil
 3. Bu film hep gözüme çarpıyordu, artık izlememin zamanı gelmiş gibi :D

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Tam bir hafta sonu keyif filmi
   Şimdiden iyi seyirler

   Sil
 4. İzlemek istediğim filmlerden. Hatırlatman iyi oldu. Amy hayranı olduğu için bütün filmlerini izlemeye çalışıyorum.

  YanıtlaSil

Blogger tarafından desteklenmektedir.