Film Yorum: Mayın Sahili (Under Sandet)


Bu sene "Yabancı Dilde En İyi Film" dalında aday olmuş filmlerden biri "Mayın Sahili". IMDB'den 7.8 gibi oldukça yüksek bir puan alan film, İkinci Dünya Savaşı'nın acı yüzünü, pek de bilinmeyen bir yönden anlatıyor.


Sene 1945... II. Dünya Savaşı sonunda Almanya büyük bir yenilgiyle karşılaşır. Ve yavaş yavaş işgal ettiği ülkelerden çekilmeye başlar.

Yenilgiye uğrayan Alman ordusunun esir askerlerini ise zor ve tehlikeli bir görev beklemektedir.Danimarka'ya getirilen bir grup genç Alman askeri,  Alman kuvvetleri tarafından mayın döşenen bir sahili temizlemekle görevlendirilirler.

Aç, susuz ve son derece kötü koşullarda tutulan bu genç askerler hayatları pahasında burada gömülü tam 2 milyon mayını tek tek temizlemek zorundadırlar.Gerçek bir olaydan esinlenerek beyaz perdeye aktarılan "Mayın Sahili" II.Dünya Savaşı'nın hiç bilinmeyen bir yönünü anlatıyor. Genelde Hitler ve Alman işgalleri ile hatırladığımız bu savaşı genç Alman askerlerinin gözünden görmemizi sağlıyor. Tek istekleri mayınları temizledikten sonra evlerine, ülkelerine dönmek olan neredeyse çocuk yaştaki  askerlerin hayata tutunma, ayakta kalma çabalarını etkileyici bir biçimde anlatmayı başarıyor yönetmen Martin Zandvliet. 
Filmin ana karakterlerinden biri olan Danimarkalı subay Rasmussen'in de buna katkısı büyük.


Önceleri bu askerlere oldukça sert ve acımasız yaklaşan Rasmussen, zamanla empati kurmaya başlıyor. Giderek korumacılığa dönen bu ilişki, aslında tanımadan herkesi düşman olarak görmenin ne kadar kolay olduğunu da ispatlıyor bize. 

Roland Moller, Louis Hofmanni Joel Basman ve Mikkel Boe Folsgaard'ın başrolleri paylaştığı "Mayın Tarlası" Oscar adaylığının hakkını veren bir film olmuş.

Özellikle savaş filmi sevenler ve II. Dünya Savaşı'na ilgi duyanlar için kaçırılmaması gereken bir film.2 yorum:

 1. Harika bir filme benziyor sevdiğim bir tarz. Paylaşımın için teşekkürler...

  birsenle.com

  YanıtlaSil
  Yanıtlar
  1. Rica ederim.
   İyi seyirler şimdiden

   Sil

Blogger tarafından desteklenmektedir.